Rendszertani hely: osztly: emlsk (Mammalia); rend: prosujj patsok (Artiodactyla); csald: zsirfflk (Giraffidae)
Lers: Fldnk legmagasabb jelenkori llata, fejbbmagassga akr 5,4 m is lehet. Testtmege mintegy 1200 kg, de a nstnyek ennl gyakorta knnyebbek, a nagytest bikk viszont, szlssges esetben 1600 kg-nl is nehezebbek lehetnek. Szrzetnek alapszne fehr vagy srgs, foltjai pedig jobbra srgsbarna, vrsesbarna, nhol egszen stt feketsbarna sznek.
Elterjeds, lhely: A nylt akcialigeteket, fs szavannkat kedveli. Elterjedsi terlete mg ma is viszonylag nagy, a Szahartl dlre es vezetben ppgy elfordul, mint Dl-Afrikban. Ez az elterjedsi terlet azonban csak Kelet-Afrikban sszefgg, ms vidkeken csak szrvnyos, illetve szigetszer. E nagy terleten az egyes populciknak nmileg eltr krnyezeti viszonyokhoz kellett alkalmazkodniuk, ami szmos alfaj kialakulst eredmnyezte. A termszettudsok manapsg nyolc, nmelyek kilenc alfajt klnbztetik meg.
letmd, tpllkozs: Vltoz ltszm csordkat alkot, ahov nha csak 3-4, mskor 30-40 egyed tartozik, de olyan csordt is megfigyeltek mr, amelyben legalbb 70 egyed lt egytt. A csordk jellemz egyedszmt ltalban az adott terlet eltart kpessge hatrozza meg. Tpllka fknt az akcik s ms fk leveleibl ll, amelyeket hossz nyelve segtsgvel nagy gyessggel szakt le. Hossz nyaka segtsgvel a fk koronjt is elri, s emiatt nemigen knyszerl megosztani tpllkt a szavanna tbbi nagypatsval.
Szaporods, egyedfejlds: Vemhessgi ideje egy vnl is hosszabb, mintegy 450-460 nap. Az jszltt kiszsirf a szletst kvet 30 percen bell mr igyekszik lbra llni, s az esetleg tbbsgben - mg ha reszket lbakkal is - sikerl neki. A kiszsirf 10-13 hnapig anyatejen l, felcseperedve pedig a 25 ves kort is megrheti.
rdekessgek: A zsirf rendkvl hossz nyakban csak ht nyakcsigolyt tallunk, hasonlan az emlsllatok tbbsghez. Emiatt a zsirf csak kis mrtkben tudja nyakt grbteni. Br a hossz nyak s lbak a tpllkozskor nagy segtsgre vannak, ivskor azonban problmt jelentenek. A legtbb zsirf ilyenkor azt a mdszert kveti, hogy mells lbait sztterpeszti, nyakt pedig a vz fl hajtja. Ebben a testhelyzetben a zsirf nagyon sebezhet, mert nem tud rgni, vagy gyorsan elszaladni, ha pedig megcsszik, szinte biztosan nyakt szegi. A zsirfbikk hossz nyakukat vdekezsre is hasznljk, a nyak erteljes lendtsvel ugyanis nagyokat tudnak tni. gy verekszenek meg egymssal a zsirfbikk is. Emellett veszedelmes rgsokkal is vdik magukat.
A Budapesti llatkertben elszr 1868-ban volt lthat ez az llatfaj. A zsirftehn, aki Erzsbet kirlyn kzbenjrsra a csszr ajndkaknt mjus 13-n rkezett Schnbrunnbl, mr vemhesen kerlt Pestre, s mg abban az vben, augusztus 18-n megszletett a kiszsirf. Ezzel a Budapesti llatkert lett a vilg harmadik olyan llatkertje, ahol kiszsirf szletett. Kln rdekessg, hogy az jszltt az els olyan zsirfborj volt, amelynek mr az anyja is fogsgban ltott napvilgot. A mlt szzadban tbb zsirf is lt az llatkertben, s nha szaporodtak is. 1912-ben kt pr zsirf rkezett, de ket nem sikerlt szaporodsra brni, csak krbb, 1934-ben szletett jbl budapesti zsirf. Ez a zsirfborj azrt is klnleges, mert volt az els fogsgban szletett masszai zsirf (Giraffa camelopardalis tippelskirchi). Jl szaporod zsirfllomnyunk a msodik vilghborban odaveszett, s csak 1965-ben sikerlt jabb pldnyokat szerezni. Azta folyamatosan lthatk zsirfok a Budapesti llatkertben.
|